opis zabiegów leczniczych świadczonych w sanatorium
Aquavibron
jest to suchy masaż wykonywany aparatem z drgającą membraną. Membranę wprowadza w drgania woda przepływająca pod ciśnieniem przez aparat. Działanie aquavibronu i skutek terapeutyczny jest podobny do masażu klasycznego – działa rozluźniająco na mięśnie, poprawia krążenie, relaksuje, uspokaja. Masaż wibracyjny sprawdza się, gdy cierpi się na bóle kręgosłupa i międzyżebrowe, wszelkiego rodzaju stany po urazach, zwłaszcza tkanek miękkich, reumatoidalne zapalenie stawów, ból mięśni, przykurcze, zaburzenia krążenia obwodowego.
Diatermia krótkofalowa
jest to przegrzewanie tkanek organizmu za pomocą pola elektrycznego lub pola magnetycznego wielkiej częstotliwości. Zabieg ten opiera się na działaniu ciepła na organizm. Ciepło wytwarzane jest wewnątrz tkanek. Powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi tętniczej, przyspieszenie procesów metabolicznych, przyspieszenie komórkowej przemiany materii, obniżenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, działanie przeciwbólowe. Zastosowanie: leczenie różnego rodzaju podostrych i przewlekłych stanów zapalnych, zapalenie okołostawowe, zapalenie pochewek ścięgnistych, zapalenie płuc, pęcherza moczowego, zwyrodnienia kręgosłupa, nerwobóle i zapalenie nerwów, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa, migdałków, ucha, krtani, odmrożenia, stany pourazowe, mięśniobóle.
Drenaż pneumatyczny (presoterapia)
to rodzaj masażu mechanicznego służącego głównie poprawie krążenia żylnego i limfatycznego. Działa na zasadzie przerywanego, pneumatycznego ucisku. Stymuluje on aktywność przewodów limfatycznych, wznawia przepływ limfy w krytycznych miejscach oraz przyspiesza metabolizm w tkankach. Redukuje obrzęki kończyn górnych i dolnych, usuwa toksyny z organizmu i poprawia jędrność skóry. Stosowany głównie w niewydolności żylnej, chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych, obrzękach żylnych i limfatycznych, obrzękach tłuszczowych, w zespole ciężkich nóg, po mastektomii, po zabiegach liposukcji.
Elektrostymulacja
w tym zabiegu wykorzystywany jest prąd stały impulsowy (płynący z przerwami). Cel zabiegu to pobudzenie mięśni do skurczu. Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego. Rezultatem zabiegu jest działanie przeciwbólowe, usprawnienie procesów odżywczych mięśni, poprawa ukrwienia tkanek, gimnastyka mięśni.
Fasony borowinowe
to częściowe kąpiele borowinowe stosowane na stopy i podudzia lub dłonie i przedramiona. Powodują przegrzanie tkanek, powodując lepsze ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszenie utylizacji produktów przemiany materii i usunięcie metabolitów wysiłkowych. Poza działaniem odkwaszającym na drodze chemicznej stwierdzono także właściwości przeciwzapalne. Stosowana w chorobach reumatycznych, w stanach podostrych i przewlekłych narządu ruchu, w chorobach układu nerwowego.
Galwanizacja
polega na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, poprawia krążenie, tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Zabieg ten przyspiesza także regenerację oraz zwiększa wchłanianie się krwiaków i obrzęków. Stosowana w nerwobólach, zapaleniach nerwów, zespołach bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, porażeniach nerwu twarzowego, stanach pourazowych (obrzęki, krwiaki), przeciążeniach i bolesnych napięciach mięśni.
Galwanoborowina
jest to wzbogacenie okładu borowinowego z prądem stałym (galwanicznym). Leczniczy mechanizm działania borowiny polega na oddziaływaniu cieplnym oraz wpływie zawartych w niej związków chemicznych. Wzbogacenie okładów borowinowych prądem galwanicznym nasila oddziaływanie przeciwzapalne składników zawartych w borowinie.
Gimnastyka indywidualna
pozwala na dobór ćwiczeń dostosowany do jednostki chorobowej oraz aktualnej wydolności fizycznej pacjenta. Terapeuta pracując z pacjentem ma pełną kontrolę nad postępami i w związku z tym może dostosowywać rodzaj i tempo ćwiczeń. Gimnastyka poprawia zakres ruchów w stawach, zwiększa siłę mięśniową, zapobiega osteoporozie, zwiększa wydolności i sprawność układu krążenia i oddechowego. Gimnastyka indywidualna może być stosowana przy wszystkich schorzeniach i dysfunkcjach organizmu.
Gimnastyka przyrządowa
odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnych i nowoczesnych urządzeń. Trening ma na celu poprawienie ogólnej sprawności fizycznej, osiągnięcie rozluźnienia tkanek, zwiększenie masy i siły mięśni, zwiększenie wydolności krążeniowo – oddechowej. Regularnie wykonywany przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a poprzez aktywizację wszystkich partii mięśniowych doskonale modeluje sylwetkę. Gimnastyka polecana jest osobom pragnącym wzmocnić swoje mięśnie i poprawić kondycję psychofizyczną.
Gimnastyka w wodzie
jest bezpieczną i zdrową formą ruchu. Podczas ćwiczeń odciążony jest układ kostno-stawowy co umożliwia efektywny trening u osób mających problemy z kręgosłupem i stawami. Pozwala wzmocnić mięsnie, poprawia stabilność i koordynację ruchową. Przebywanie w wodzie zmniejsza obrzęki, usprawnia układ krążenia i oddechowy. Regularne ćwiczenia pomagają zredukować nadwagę oraz wpływają na wzrost ogólnej wydolności i kondycji organizmu. Ciepła woda w basenie pozwala podczas ćwiczeń się rozluźnić i zredukować stresy związane z dniem codziennym. Gimnastyka w wodzie może być stosowana przy wielu schorzeniach i dysfunkcjach organizmu.
Gimnastyka zbiorowa
jest podstawowym zabiegiem terapii narządu ruchu. Ćwiczenia mają na celu poprawę wydolności i sprawności fizycznej i psychicznej, mobilizację rezerw czynnościowych organizmu w zakresie układu krążenia i oddechowego, poprawę funkcji stawów oraz kręgosłupa, zapobieganie następstwom bezruchu, zwiększenie siły mięśniowej oraz poprawę koordynacji ruchowej. Aktywność w grupie wpływa na większe zaangażowanie oraz mobilizuje do poprawnego wykonania ćwiczeń. Gimnastyka zbiorowa zalecana jest przy wszystkich schorzeniach i dysfunkcjach organizmu.
Hydromasaż
masowanie ciała silnymi strumieniami wody zmieszanej z powietrzem wpływa korzystnie na skórę, narząd ruchu, usuwa zmęczenie, uspokaja i odpręża. Działa także kojąco na układ nerwowy i psychikę człowieka. Wskazany przy schorzeniach reumatycznych, schorzeniach narządu ruchu, naczyń obwodowych, skóry i wszelkiego rodzaju nerwicach.
Impulsowe pole magnetyczne małej częstotliwości
jest to leczenie zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Przynosi to wzmocnienie przemiany materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych i wzmaga wykorzystanie tlenu przez komórkę. Efekty biologiczne zmiennego pola magnetycznego: działanie przeciwbólowe, działanie przeciwzapalne, intensyfikacja procesów oddychania tkankowego, mobilizacja mikrokrążenia, stymulacja krążenia obwodowego, działanie przeciwobrzękowe, przyspieszenie procesów regeneracji tkanek miękkich, przyspieszenie procesu zrostu kostnego, działanie immunostymulacyjne. Stosowane jest w wielu jednostkach chorobowych: choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, RZS, zapalenia wielostawowe, stany pourazowe, utrudniony zrost kości, zaburzenia krążenia obwodowego żylnego i tętniczego, trudno gojące się rany, atopowe zapalenie skóry, owrzodzenia, nerwobóle, neuralgie.
Inhalacje indywidualne
to zabiegi zwane wziewaniami, polegające na wprowadzeniu leczniczego aerozolu do dróg oddechowych. Efekty zabiegu to przyśpieszenie oczyszczania dróg oddechowych, zmniejszenie przekrwienia, zwiększenie wydzielania śluzu, nawilżanie dróg oddechowych, rozrzedzenie warstwy wydzieliny oskrzelowej, usuwanie zakażeń grzybiczych, bakteryjnych, wirusowych układu oddechowego, zmniejszenie zapalnego obrzęku błony śluzowej (ułatwienie oddychania). Stosujemy inhalacje naturalne, solankowe i z zastosowaniem leku. Inhalacje stosowane są wspomagająco w procesie leczenia różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego, między innymi: infekcji górnych dróg oddechowych, chorób alergicznych, astmy, infekcji płuc i oskrzeli.
Jontoforeza
to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek jonów leków i innych substancji czynnych za pomocą prądu stałego. Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jontoforeza jest stosowana w leczeniu zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, w zaburzeniach miejscowego ukrwienia tkanek, stanach zapalnych skóry, w przykurczach bliznowatych.
Jontoforeza borowinowa
to zabieg polegający na wprowadzeniu przez skórę jonów kwasów huminowych zawartych w borowinie za pomocą prądu galwanicznego. Wskazania: choroby reumatyczne, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zmiany pourazowe.
Kąpiel borowinowa
całkowita powoduje przegrzanie tkanek, powodując lepsze ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszenie utylizacji produktów przemiany materii i usunięcie metabolitów wysiłkowych. Poza działaniem odkwaszającym na drodze chemicznej stwierdzono także właściwości przeciwzapalne. Ponadto kąpiel taka wpływa także na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego. Stosowana w chorobach reumatycznych, w stanach podostrych i przewlekłych narządu ruchu, w chorobach układu nerwowego.
Kąpiel czterokomorowa
powoduje zwiększenie lub zmniejszenie pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego. Działa też przeciwbólowo. W zależności od kierunku przepływu prądu uzyskuje się efekt uspokajający, obniżający ciśnienie krwi lub pobudzający, podwyższający ciśnienie krwi. Podstawowe wskazania: zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, skłonności do nadmiernie podwyższonego ciśnienia krwi, skłonności do nadmiernie obniżonego ciśnienia krwi, nerwice, zaburzenia krążenia obwodowego, niedowłady, nerwobóle,
Kąpiel kwasowęglowa
to zabieg z wykorzystaniem wody ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który ulega wchłanianiu przez skórę i układ oddechowy. Dochodzi do rozszerzenia naczyń włosowatych oraz do zwiększenia ciśnienia cząsteczkowego tlenu we krwi.Efekty zabiegu kąpieli kwasowęglowe: rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia tętniczego, poprawa nastroju, relaks, pomoc w kłopotach ze snem, lepsza wentylacja płuc, zwiększenie ukrwienie kończyn dolnych, zapobieganie stopie cukrzycowej dzięki pobudzeniu krążenia krwi. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze I i II stopnia, choroby mięśnia sercowego i naczyń obwodowych, cukrzyca, stany rekonwalescencji.
Krioterapia miejscowa
to leczenie zimnem. Zabieg ten polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem krioterapii jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo, przekrwienie i przeciwobrzękowo. Pod wpływem działania niskich temperatur naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie zwiększają ją naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. Taki stan utrzymuje się w danej okolicy około 4 godz. Stosowana we wszystkich chorobach reumatoidalnych i reumatycznych narządu ruchu, w leczeniu wszelakich urazów, w chorobach zapalnych stawów i tkanek miękkich, w chorobie zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa.
Kąpiel perełkowa
powoduje polepszenie ukrwienia i wzmocnienie układu odpornościowego, rozszerzenie naczyń włosowatych, poprawia krążenia krwi, stymuluje metabolizm i odżywianie tkanek, zwalczanie cellulit, usuwa toksyny i wygładza skórę. Kąpiele perełkowe wskazane są w stanach pobudzenia nerwowego, lekkich chorobach organicznych i czynnościowych serca i układu krążenia, niezaawansowanej miażdżycy naczyń krwionośnych i bezsenności.
Kąpiel solankowa całkowita
wywołuje wiele miejscowych i ogólnych reakcji, takich jak zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych, zwiększone ukrwienie skóry, normalizację ciśnienia krwi, poprawę sprawności serca, polepszenie regulacji krążenia krwi, wzrost przewietrzenia płuc, pobudzenie przemiany materii, zwiększenie diurezy (wydalania moczu), poprawę odporności i zahartowanie organizmu. Kąpiele solankowe zalecane są osobom z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych i zatok, przewlekłymi i zwyrodnieniowymi chorobami reumatycznymi, RZS, chorobą Bechterewa (ZZSK), ze stanami wymagającymi zwiększenia odporności, w stanach rekonwalescencji po ciężkich chorobach, otyłością, niektórymi chorobami ginekologicznymi, niektórymi chorobami skóry (np. łuszczyca).
Kąpiel solankowa częściowa
wywołuje miejscowe reakcje, takie jak zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych, zwiększone ukrwienie skóry, polepszenie regulacji krążenia krwi, poprawę odporności i zahartowanie organizmu. Kąpiele pozwalają dogłębnie nawilżyć skórę, oczyścić ją, a także odżywić. Sprawiają, że staje się ona miękka, gładka, elastyczna i jędrna.
Kąpiele solankowe częściowe zalecane są osobom z przewlekłymi i zwyrodnieniowymi chorobami reumatycznymi, RZS, ze stanami wymagającymi zwiększenia odporności, z chorobami skóry (np. łuszczyca).
Kąpiel solankowo – borowinowa całkowita
powoduje ogólne przegrzanie tkanek i przekrwienie głęboko położonych mięśni powodując ich rozluźnienie. Przegrzanie tkanek powoduje zwiększone pocenie się i wydalanie soli, tłuszczów, cholesterolu, kwasu moczowego, kwasu mlekowego. Działa przeciwbólowo i wpływa na działanie gruczołów dokrewnych. Stosowana w przewlekłych chorobach narządu ruchu, przewlekłych i zwyrodnieniowych chorobach reumatycznych, w stanach wymagających zwiększenia odporności.
Kąpiel solankowo – borowinowa częściowa
powoduje miejscowe przegrzanie tkanek i przekrwienie głęboko położonych mięśni powodując ich rozluźnienie. Przegrzanie tkanek powoduje zwiększone pocenie się i wydalanie soli, tłuszczów, cholesterolu, kwasu moczowego, kwasu mlekowego. Działa przeciwbólowo i wpływa na działanie gruczołów dokrewnych. Stosowana w przewlekłych chorobach narządu ruchu, przewlekłych i zwyrodnieniowych chorobach reumatycznych, w stanach wymagających zwiększenia odporności.
Kąpiel sucha CO2
polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla do urządzenia medycznego. Wchłaniany przez skórę wywiera silne działanie rozszerzające na naczynia krwionośne co za tym idzie zwiększa się dopływ tlenu do tkanek. Kąpiel sucha CO2 działa uspokajająco, odprężająco, usuwa skurcze mięśni gładkich, zmniejsza napięcie układu sympatycznego, działa przeciwbólowo, hamuje krzepnięcie krwi, obniża stężenie cukru we krwi, działa przeciwzapalnie. W odróżnieniu od kąpieli kwasowęglowej nie obciąża serca ciśnieniem hydrostatycznym wody. Wskazania: nadciśnienie, niedokrwistość, nerwice, depresja, bezsenność, miażdżyca tętnic, problemy z krążeniem obwodowym, cukrzyca, choroby: Raynauda, Burgera, obrzęki limfatyczne.
Kąpiel wirowa
stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła. Ruch wirowy wody jest łagodnym bodźcem zwiększającym przepływ krwi i chłonki, usprawniającym proces przemiany materii w tkankach, rozluźniającym zbliznowacenia i przykurcze. Działanie tej kąpieli powoduje: przekrwienie kończyn, zmniejszenie obrzęku i zastoju krwi żylnej. Działa przy tym przeciwbólowo i rozluźnia napięte mięśnie. Stosowana w przewlekłych stanach zapalnych, stanach pourazowych, przykurczach bliznowatych, stanach po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach, zmianach zwyrodnieniowych stawów.
Laseroterapia biostymulacyjna
wykorzystuje lasery o małej mocy, których promienie wspomagają leczenie bólu, likwidują stany zapalne, regenerują tkanki i komórki, a także usprawniają przemianę materii. Działanie przeciwzapalne pomaga pozbyć się obrzęków, przyspiesza mikrokrążenie oraz ułatwia przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Laseroterapia leczy mięśniobóle, nerwobóle, bóle po urazach narządu ruchu takie jak skręcenia, zwichnięcia, złamania, stany zapalne tkanek miękkich, rany, odleżyny, uszkodzenia i choroby skóry, zmiany zwyrodnieniowe.
Laser wysokoenergetyczny punktowy
to zastosowanie w celach terapeutycznych laserów o mocy większej niż 500 mW. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, przyspiesza resorpcję płynów wysiękowych oraz wpływa na regenerację tkankową. Poprawia również elastyczność tkanek miękkich oraz blizn.
Magnetostymulacja Viofor
to najskuteczniejszy system wykorzystujący energię fal elektromagnetycznych do poprawy stanu zdrowia i wyciszenia umysłu. Stosowane zabiegi fizykalne z zastosowaniem impulsowego pola magnetycznego niskiej częstotliwości wykazują działanie regeneracyjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, poprawiające krążenie obwodowe, antyspastyczne oraz relaksacyjne. Zabieg jest zalecany podczas leczenia wielu schorzeń układu ruchu, układu nerwowego, oddechowego, krążenia, w zaburzeniach przemiany materii, w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń, w zaburzeniach krążenia obwodowego, w leczeniu przewlekłego stresu i zespołów nerwicowych.
Masaż podwodny
powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia nerwowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Znacznie poprawia samopoczucie i przemianę materii. Podstawowe wskazania do zabiegu to: reumatyczne zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa, choroby przemiany materii (dna, cukrzyca, otyłość), stany po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, stany po urazach tkanek miękkich, zmęczenie po intensywnej pracy mięśniowej, zaniki mięśniowe z bezczynności, porażenia wiotkie i spastyczne.
Masaż klasyczny
to najpopularniejszy zabieg leczniczy i relaksujący. W zależności od zastosowanej techniki, może on mieć różne działanie: wyciszające, pobudzające, przeciwbólowe, regenerujące, lecznicze, a nawet odchudzające. Skutkiem zabiegu jest regeneracja i zwiększenie elastyczności mięśni, poprawa krążenia krwi i limfy oraz poprawa wyglądu skóry. Łagodzi napięcia psychiczne, napięciowe bóle głowy, bóle stawów i skurcze mięśni. Masaż klasyczny wykorzystywany jest jako element wspomagający zwalczanie wielu chorób, w tym dolegliwości ortopedycznych, neurologicznych czy ginekologicznych. Znajduje też zastosowanie w ogólnych problemach zdrowotnych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Natrysk biczowy
stanowi formę masażu wodnego. Działa uspakajająco i relaksująco powodując zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi i przekrwienie skóry poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wpływa stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy, pobudzają krążenie i oddychanie oraz przemianę materii a także modeluje sylwetkę, odpręża, pomaga odzyskać siły witalne, koi ból, poprawia wygląd skóry. Wskazania: nerwice, zaburzenia ukrwienia obwodowego, zaniki mięśniowe, stany po złamaniach , zwichnięciach , skręceniach, stany po urazach tkanek miękkich
Okłady borowinowe
polegają na oddziaływaniu cieplnym i mechanicznym oraz chemicznym borowiny, wpływie zawartych w niej związków i ciał takich jak hormony, kwasy huminowe, bituminy, białka, aminokwasy, żywice i woski. Stosowane w schorzeniach zwyrodnieniowych, zapaleniach okołostawowych, nerwobólach oraz w przewlekłym gośćcu stawowym i zapaleniach mięśni.
Ultradźwięki
Terapia ultradźwiękowa polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej (fali mechanicznej, akustycznej, o częstotliwości powyżej granicy słyszalności), w celu uzyskania efektów terapeutycznych, przede wszystkim efektu przeciwbólowego i stymulacji komórkowych procesów naprawczych, poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi (cieplnymi) i atermicznymi (głównie mechanicznymi). Terapię ultradźwiękami stosujemy w stanach zapalnych, w leczeniu zespołów bólowych, zmniejszeniu obrzęku, w celu przyśpieszenia zdrowienia tkanek, zwiększenia rozciągliwości tkanki łącznej oraz celem zmniejszenia napięcia mięśni, ścięgien i więzadeł.
Ultrafonoforeza
polega na wprowadzaniu do tkanek odpowiednich leków za pomocą ultradźwięków. Jej skuteczność leży we wzmocnieniu skuteczności podawanego leku poprzez energię ultradźwięków. Zazwyczaj stosuje się leki w formie żelu lub kremu, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Działanie i skutek terapeutyczny jest taki jak w przypadku stosowania ultradźwięków, wzmocniony działaniem leczniczym stosowanego leku. Fonoforeza ma szerokie zastosowanie w wielu schorzeniach układu kostno-mięśniowego.
Prądy diadynamiczne
należą do prądów zmiennych małej częstotliwości. Ich działanie zależy od kombinacji prądów, która zostanie wykorzystana. Mogą działać przeciwbólowo, zmniejszają lub zwiększają napięcie mięśni, zwiększają ukrwienie tkanek. Do najważniejszych wskazań należą: choroby reumatyczne, zespoły bólowe jako następstwo urazu, stany pourazowe, zaniki mięśni z nieczynności, nerwobóle, zapalenia okołostawowe, zespoły korzeniowe.
Prądy interferencyjne
zalicza się do prądów o średniej częstotliwości. Ich działanie polega na interferencji, czyli nakładaniu się fal płynących prądów z dwóch obwodów. Są one skrzyżowane ze sobą, a prądy mają różną częstotliwość, która zmienia się rytmicznie. Taki układ powoduje, że prądy interferencyjne działają wewnątrz tkanek, odżywiają je, poprawiają ukrwienie i pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe. Zalecane są w dysfunkcjach mięśni: zaniki z bezczynności, osłabienie mięśni, pourazowe i pooperacyjne urazy mięśni, urazach kończyn (skręcenia, zwichnięcia), źle gojących się owrzodzeniach, zaburzeniach krążenia krwi.
Prądy Tens
czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, to metoda niefarmakologicznego i nieinwazyjnego, a przez to pozbawionego wielu skutków ubocznych, leczenia dolegliwości bólowych. Polega przede wszystkim na hamowaniu docierania bodźców bólowych do mózgu. Zabieg jest stosowany w bólach pourazowych, pooperacyjnych oraz innych stanach chorobowych z towarzyszeniem bólu (schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczne).
Prądy Kotza
zabieg ten polega na precyzyjnym wywołaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych przez działanie prądem impulsowym. Wyzwalają one silny skurcz mięśnia lub grupy mięśni. Wykorzystywane są tylko do stymulacji mięśni zdrowych. Główne wskazania to zaniki mięśni z bezczynności, trening mięśniowy, wspomaganie treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni, stymulacja mięśni, stymulacja zrostu kostnego.
Prądy Traberta
zabieg elektroleczniczy, nazywany inaczej masażem bodźcowym. Wpływają na struktury układu nerwowego, poprawiając ukrwienie i odżywienie tkane, działając przeciwbólowo i przekrwiennie. Jednocześnie częstotliwość prądu wprowadza mięśnie w wibracje, zmniejszając w ten sposób ich napięcie i rozluźniając je. Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa i stawów, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów, nerwobóle, mięśniobóle, zaburzenia krążenia obwodowego.
Promieniowanie podczerwone (IR)
podczas zabiegu organizm pacjenta poddawany jest działaniu promieniowania IR. Jest ono niewidzialne dla człowieka. Promieniowanie podczerwone generuje uczucie ciepła. Powoduje: rozszerzenie naczyń włosowatych skóry, a w związku z tym zwiększony przepływ przez tkanki krwi tętniczej, reakcje ze strony naczyń głębiej położonych, zmniejszenie napięcia mięśni, kojące ciepło dające efekt relaksu, podwyższenie progu odczuwania bólu, wzmożenie przemiany materii. Główne wskazania do terapii: przewlekłe i podostre stany zapalne, przewlekłe i podostre zapalenia stawów oraz zapalenia tkanek okołostawowych, nerwobóle oraz zespoły bólowe, stany po przebytym zapaleniu skóry i tkanek miękkich pochodzenia bakteryjnego.
Promieniowanie spolaryzowane
jest światłem leczniczym spolaryzowanym, niekoherentnym, polichromatycznym i niskoenergetycznym. Różna długość fali wywołuje różne działanie biologiczne: poprawia mikrokrążenie i stymulację komórek, wzmacnia system obronny organizmu, stymuluje procesy regeneracyjne i naprawcze, przyspiesza gojenie ran, znosi ból lub zmniejsza jego intensywność, zmniejsza obrzęk i stan zapalny. Wykorzystywane w leczeniu bólu, ran, problemów dermatologicznych, urazów sportowych, infekcji górnych dróg oddechowych.
Suchy hydromasaż
niesie ze sobą takie same korzyści jak masaż wodny tradycyjny, ale bez konieczności zanurzania pacjenta w wodzie. Masaż wodny suchy poprawia krążenie krwi, zmniejsza zastoje w żyłach, powoduje redukcję obrzęków i napięć mięśni, łagodzenie zespołów bólowych. Pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, wspomagając w ten sposób funkcje transportowe, odżywcze, oczyszczające i regeneracyjne. Likwiduje objawy zastoinowe, przyspiesza wchłanialność obrzęków, zwiększa wytrzymałość i elastyczność aparatu wiązadłowego oraz ruchomość stawów. Wykorzystywany w rehabilitacji i odnowie biologicznej, głównie w schorzeniach ortopedycznych, zaburzeniach krążenia obwodowego, zespołach bólowych, bezsenności, przewlekłym stresie oraz po urazach sportowych.
Terenoterapia
jest to metoda lecznicza polegająca na wykorzystaniu mikroklimatu uzdrowiska i terenu jego ukształtowania, szaty roślinnej, połączone z aktywnością fizyczną o charakterze dynamicznym. Terenoterapia zwiększa możliwości wytrzymałościowe organizmu poprzez usprawnienie czynności układu krążenia i układu oddechowego przez poprawę koordynacji ruchowej i zwiększenie ukrwienia narządów. Wpływa również pozytywnie na usprawnienie funkcji narządu ruchu, głównie w zakresie kończyn dolnych. Wskazana jest u osób ze schorzeniami układu ruchu, chorobami układu krążenia, układu oddechowego, metabolicznymi oraz w przypadku nerwic.
Zawijania borowinowe
polegają na oddziaływaniu cieplnym i mechanicznym oraz chemicznym borowiny, wpływie zawartych w niej związków i ciał takich jak hormony, kwasy huminowe, bituminy, białka, aminokwasy, żywice i woski. Stosowane w schorzeniach zwyrodnieniowych, zapaleniach okołostawowych, nerwobólach oraz w przewlekłym gośćcu stawowym i zapaleniach mięśni.
Wykup zabiegi u nas
Zapraszamy do zakupu zabiegów leczniczych w naszym sanatorium. Opcja ta jest dostępna zarówno dla Gości naszego obiektu, jak również osoby z zewnątrz. Większość zabiegów wymaga ordynacji lekarskiej. Dostępność zabiegów w danym terminie sprawdzicie Państwo pod numerem telefonu: 74 63 26 103